Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem adwokatem i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Okres przechowywania dokumentacji medycznej

Katarzyna Zalewska20 listopada 20213 komentarze

okres-przechowywania-dokumentacji-medycznej

Z moich wcześniejszych wpisów dowiedzieliście się co powinna zawierać dokumentacja medyczna, w jaki sposób ją udostępniać.

Czy można z tego tytułu pobierać opłaty?

Dziś opowiem Wam jaki jest okres przechowywania dokumentacji medycznej.

Czy w gabinecie lekarskim trzeba tworzyć archiwum?

Okres przechowywania dokumentacji medycznej określono w art. 29 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat (od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu).

Oznacza to, że podstawowym terminem przechowywania dokumentacji medycznej jest okres 20 lat. Jak wiadomo nasze ustawy lubią wyjątki i nie inaczej jest tym razem.

Jakie są inne okresy przechowywania dokumentacji medycznej?

Ustawodawca wymienia następujące wyjątki:

  • dokumentację medyczną w przypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia przechowuje się przez okres 30 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił zgon;
  • dokumentację medyczną zawierającą dane niezbędne do monitorowania losów krwi i jej składników przechowuje się przez okres 30 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu;
  • zdjęcia rentgenowskie przechowywane poza dokumentacją medyczną pacjenta, przechowuje się przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wykonano zdjęcie;
  • skierowanie na badania lub zlecenia lekarza przechowuje się przez okres:
    • 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego będącego przedmiotem skierowania lub zlecenia lekarza;
    • 2 lata licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystawiono skierowanie. W przypadku gdy nie udzielono świadczenia zdrowotnego z powodu niezgłoszenia się pacjenta w ustalonym terminie, chyba że pacjent odebrał skierowanie;
  • dokumentację medyczną dotyczącą dzieci do ukończenia 2. roku życia przechowuje się przez okres 22 lat.

Pewnie zastanawiacie się, co dzieje się z dokumentacją medyczną po upływie wskazanych okresów czasu. Niszczy się ją w sposób uniemożliwiający identyfikację pacjenta. Ale może zostać także wydana pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

A na koniec mała niespodzianka. Istnieją takie dokumentacje medyczne, które po upływie wymienionych okresów nie są niszczone, ale nadal są przechowywane. Muszą one stanowić materiał archiwalny (czyli takie materiały, które mają znaczenie jako źródło informacji m.in. jako źródło rozwoju nauki).

Ten wpis wyjaśnia wątpliwości jaki jest okres przechowywania dokumentacji medycznej, a także co się z nią dzieje po upływie określonego czasu.

*****

Czytaj także https://prawowgabinecielekarskim.pl/formy-prowadzenia-gabinetu-lekarskiego/

https://prawowgabinecielekarskim.pl/category/sprzet-lekarski/

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Monika 3 stycznia, 2023 o 15:41

    Czy to dotyczy również placówek świadczących usługi medyczne, ale prywatnie?

    Odpowiedz

    Katarzyna Zalewska 3 stycznia, 2023 o 19:16

    Tak, ten obowiązek dotyczy każdego podmiotu, również świadczącego usługi medyczne prywatnie.

    Odpowiedz

    Monika 3 stycznia, 2023 o 20:07

    Dziękuje i pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: