Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Gabinet lekarski – jak wybrać lokal?

Katarzyna Zalewska09 czerwca 2021Komentarze (0)

Gabinet lekarski – miejsce ważne zarówno dla lekarza oraz pacjenta. Znalezienie lokalu jest jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, aby założyć gabinet lekarski.

Z tą kwestią wiąże się pytanie czy każdy lokal nadaje się na gabinet lekarski. Dlatego dziś przyjrzę się wymaganiom, jakie musi spełniać lokal by prowadzić w nim gabinet lekarski.

Warto skupić się na wymogach opisanych w:

Ustawa jako jeden z istotnych warunków prowadzenia działalności leczniczej wskazuje posiadanie pomieszczenia, które będzie odpowiadać wymaganiom:

 • ogólnoprzestrzennym,
 • sanitarnym,
 • instalacyjnym.

Lekarz ma obowiązek posiadać tytuł prawny do lokalu, w którym prowadzi gabinet lekarski. Nie trzeba być koniecznie właścicielem lokalu – wystarczy np. umowa najmu.

W gabinecie lekarskim trzeba wydzielić pomieszczenia, w których udziela się świadczeń zdrowotnych: dorosłym, dzieciom chorym i zdrowym. Te pomieszczenia mogą być wspólne. Wtedy zapewnia się czasowy rozdział przyjęć dzieci zdrowych.

Jeżeli w gabinecie będzie wykonywać się zabiegi wówczas konieczne jest wyodrębnienie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego.

Wymagania ogólnoprzestrzenne gabinetu lekarskiego

Lokal na gabinet lekarski może znajdować się w samodzielnym budynku albo zespole budynków. Warto podkreślić, że w budynku nie muszą znajdować się wyłącznie gabinety lekarskie.

W takim przypadku lokal należy całkowicie wyodrębnić od pozostałych pomieszczeń budynku wykorzystywanych do innych celów (wyłączając węzły komunikacji wspólne dla wszystkich użytkowników).

Jeżeli gabinet ma być zlokalizowany w lokalu mieszkalnym należy zapewnić wyodrębnienie tego pomieszczenia od pomieszczeń innych użytkowników lokalu.

W lokalu powinny znajdować się pomieszczenia do składowania odpadów, a także pomieszczenie porządkowe. Służy ono do przechowywania środków czystości jak też preparatów myjąco-dezynfekcyjnych.

Dokumentacja medyczna

Wymagania ogólnobudowlane

Gabinet lekarski to nie tylko lokal, ale także materiały wykorzystane do jego wykonania. Dlatego też ważne jest użycie w gabinecie lekarskim właściwych materiałów, aby spełnione zostały wymogi sanitarne.

Podłogi, połączenie ich ze ścianami ma umożliwiać ich łatwe mycie i dezynfekcję. Podobnie pomieszczenia oraz urządzenia wymagające aseptyki i ich wyposażenie należy wykonać tak, aby łatwo utrzymać je w czystości.

Wymagania instalacyjne dla gabinetu lekarskiego

Rozporządzenie nakłada obowiązek wyposażenia pomieszczeń, w których są wykonywane badania czy zabiegi w:

 1. co najmniej 1 umywalkę z baterią z ciepłą i zimną wodą,
 2. dozownik z mydłem w płynie,
 3. dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym,
 4. pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.

Warto pamiętać, że instalacje i urządzenia wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji podlegają okresowemu przeglądowi, czyszczeniu lub dezynfekcji nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Ponadto, wymaga to udokumentowania.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: