Gabinet lekarski – miejsce ważne zarówno dla lekarza oraz pacjenta. Znalezienie lokalu jest jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, aby założyć gabinet lekarski.
Z tą kwestią wiąże się pytanie czy każdy lokal nadaje się na gabinet lekarski. Dlatego dziś przyjrzę się wymaganiom, jakie musi spełniać lokal by prowadzić w nim gabinet lekarski.
Warto skupić się na wymogach opisanych w:
- art. 17 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ustawy o działalności leczniczej;
- rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Ustawa jako jeden z istotnych warunków prowadzenia działalności leczniczej wskazuje posiadanie pomieszczenia, które będzie odpowiadać wymaganiom:
- ogólnoprzestrzennym,
- sanitarnym,
- instalacyjnym.
Lekarz ma obowiązek posiadać tytuł prawny do lokalu, w którym prowadzi gabinet lekarski. Nie trzeba być koniecznie właścicielem lokalu – wystarczy np. umowa najmu.
W gabinecie lekarskim trzeba wydzielić pomieszczenia, w których udziela się świadczeń zdrowotnych: dorosłym, dzieciom chorym i zdrowym. Te pomieszczenia mogą być wspólne. Wtedy zapewnia się czasowy rozdział przyjęć dzieci zdrowych.
Jeżeli w gabinecie będzie wykonywać się zabiegi wówczas konieczne jest wyodrębnienie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego.
Wymagania ogólnoprzestrzenne gabinetu lekarskiego
Lokal na gabinet lekarski może znajdować się w samodzielnym budynku albo zespole budynków. Warto podkreślić, że w budynku nie muszą znajdować się wyłącznie gabinety lekarskie.
W takim przypadku lokal należy całkowicie wyodrębnić od pozostałych pomieszczeń budynku wykorzystywanych do innych celów (wyłączając węzły komunikacji wspólne dla wszystkich użytkowników).
Jeżeli gabinet ma być zlokalizowany w lokalu mieszkalnym należy zapewnić wyodrębnienie tego pomieszczenia od pomieszczeń innych użytkowników lokalu.
W lokalu powinny znajdować się pomieszczenia do składowania odpadów, a także pomieszczenie porządkowe. Służy ono do przechowywania środków czystości jak też preparatów myjąco-dezynfekcyjnych.
Wymagania ogólnobudowlane
Gabinet lekarski to nie tylko lokal, ale także materiały wykorzystane do jego wykonania. Dlatego też ważne jest użycie w gabinecie lekarskim właściwych materiałów, aby spełnione zostały wymogi sanitarne.
Podłogi, połączenie ich ze ścianami ma umożliwiać ich łatwe mycie i dezynfekcję. Podobnie pomieszczenia oraz urządzenia wymagające aseptyki i ich wyposażenie należy wykonać tak, aby łatwo utrzymać je w czystości.
Wymagania instalacyjne dla gabinetu lekarskiego
Rozporządzenie nakłada obowiązek wyposażenia pomieszczeń, w których są wykonywane badania czy zabiegi w:
- co najmniej 1 umywalkę z baterią z ciepłą i zimną wodą,
- dozownik z mydłem w płynie,
- dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym,
- pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki.
Warto pamiętać, że instalacje i urządzenia wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji podlegają okresowemu przeglądowi, czyszczeniu lub dezynfekcji nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Ponadto, wymaga to udokumentowania.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }