Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Jak udostępniać dokumentację medyczną?

Katarzyna Zalewska06 listopada 2021Komentarze (0)

Pacjent oczekuje od Ciebie udostępnienia informacji na temat swojego leczenia? Ale jak zrobić to zgodnie z przepisami? Jak udostępniać dokumentację medyczną – dziś kilka słów w tym temacie.

Sposoby udostępniania dokumentacji medycznej

Ustawa o prawach pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta wyróżnia pięć sposobów udostępniania dokumentacji medycznej. Są one następujące:

  1. Wgląd obejmujący także bazy danych, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych (czyli np. w gabinecie) albo siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Pacjent musi mieć zapewnioną możliwość sporządzenia notatek lub kopii.
  2. Sporządzenie wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku dokumentacji.
  3. Wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu. Ważne, że jest to możliwe na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych. Taki sposób może zostać wykorzystany, gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjenta.
  4. Za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
  5. Na informatycznym nośniku danych.

Niektórzy zadają mi pytanie, w jaki sposób udostępnić zdjęcie rentgenowskie wykonane na kliszy? Przecież często jest ono częścią dokumentacji medycznej i to dość istotną. Otóż, należy je wydać pacjentowi za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu.

Warto podkreślić, że dokumentacja medyczna prowadzona w formie papierowej może zostać udostępniona w formie skanu i przekazana pacjentowi przez e-mail lub na informatycznym nośniku danych. Dzieje się tak, gdy pacjent wyrazi na to zgodę i jeżeli taką możliwość przewiduje regulamin organizacyjny podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych.

Czy musisz prowadzić wykaz dotyczący udostępnianej dokumentacji medycznej?

Tak, prowadzenie takiego wykazu jest ważne i powinny się w nim znaleźć następujące informacje:

  • imię i nazwisko pacjenta, którego dotyczy dokumentacja medyczna,
  • sposób udostępnienia dokumentacji medycznej,
  • zakres udostępnionej dokumentacji medycznej (jakie dokumenty zostały pacjentowi przekazane),
  • jeżeli dokumentacja medyczna została przekazana innej osobie niż pacjent, wówczas wskazuje się imię i nazwisko tej osoby lub nazwę uprawnionego organu bądź podmiotu,
  • imię i nazwisko oraz podpis osoby, która udostępniła dokumentację medyczną,
  • datę udostępnienia dokumentacji medycznej.

Myślę, że dzisiejszy wpis wyjaśnił w jaki sposób udostępniać dokumentację medyczną. Zasady te są jasno określone i zapewniają szerokie możliwości przekazania jej pacjentowi. Dzięki temu możesz przekazać pacjentowi niezbędną dokumentację medyczną, w dość prosty sposób.

Czy spotkaliście z problemami w udostępnianiu dokumentacji medycznej w Waszych gabinetach? Może pacjent nie zwrócił dokumentacji medycznej po jej wykorzystaniu? Napiszcie o tym w komentarzach:)

*****

Czytaj także

Dokumentacja medyczna w gabinecie lekarskim – Prawo w gabinecie lekarskim

Co zawiera dokumentacja medyczna? – Prawo w gabinecie lekarskim

Kto ma dostęp do dokumentacji medycznej? – Prawo w gabinecie lekarskim

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: