Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem adwokatem i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

O BDO w gabinecie lekarskim

Katarzyna Zalewska23 października 2021Komentarze (0)

Czy BDO w gabinecie lekarskim jest potrzebne? Tak i zaraz wyjaśnię dlaczego.

BDO – Baza danych o produktach i opakowania oraz o gospodarce odpadami

O BDO w gabinecie lekarskimWłaśnie to oznacza ten skrót. Choć temat powraca jak bumerang (głównie, gdy trzeba składać sprawozdanie), nie zawsze był on dokładnie omówiony. Więc opowiem o BDO w gabinecie lekarskim.

Podstawą prawną bazy jest art. 79 ustawy o odpadach. W tej bazie gromadzi się wiele informacji dotyczących produktów, opakowań oraz odpadów.

Z punktu widzenia gabinetu lekarskiego BDO odgrywa ważną rolę, ponieważ w swojej działalności gabinety wytwarzają sporo odpadów.

Przy czym są to odpady, które mogą być zakażone jakimiś drobnoustrojami chorobotwórczymi, czy też mieć kontakt z krwią, wydzielinami pacjentów. Główny kod odpadu medycznego to 18, a wraz z różnymi rodzajami odpadów, dodaje się kolejne cyfry.

Niewątpliwie są to odpady niebezpieczne, które powinny być nie tylko odpowiednio składowane, ale także ewidencjonowane.

Czy na wszystkich gabinetach lekarskich spoczywa
obowiązek sprawozdawczy dotyczący BDO?

Tak, obowiązek sprawozdawczy dotyczący BDO obejmuje ogólną praktykę lekarską, specjalistyczną praktykę lekarską oraz praktykę stomatologiczną.

Co zawiera sprawozdanie do BDO
oraz w jakiej formie się je składa?

Zacznijmy od formy. Choć w ustawie o odpadach zawarto pewne załączniki, które są wzorami dokumentów do uzupełnienia, to aktualnie składa się je w formie elektronicznej – za pośrednictwem www.bdo.mos.gov.pl.

W formularzu należy uzupełnić następujące dane:

  • okres sprawozdawczy i wybrać adresata tego sprawozdania (jest nim Urząd Marszałkowski właściwy miejscowo do miejsca prowadzenia gabinetu),
  • adres e-mail oraz numer telefonu;
  • informacje o nazwie miejsca prowadzenia działalności, miejsca wytwarzania odpadów, a następnie o dacie rozpoczęcia prowadzenia działalności,
  • w związku z tym, że jako gabinety lekarskie wytwarzacie odpady, to powinniście wybrać opcję wytwarzanie;
  • po czym przechodzicie do działu dotyczącego informacji o wytworzonych odpadach (należy w tym zakresie dodać miejsce, nazwę), a potem uzupełnić to jakie i w jakiej ilości zostały wytworzone odpady poza instalacją. Trzeba też pamiętać o kodach odpadów.

Po uzupełnieniu formularza zapisujesz dane, a następnie pobierasz urzędowe poświadczenie odbioru.

Jakie są konsekwencje braku
złożenia sprawozdania w BDO?

Skutkiem braku złożenia sprawozdania do BDO jest kara grzywny. Skoro jest mowa o grzywnie, oznacza to ponoszenie odpowiedzialności karnej. Wysokość grzywny może wynosić od 20,00 zł do nawet 5.000,00 zł.

No dobrze, ale kto nałoży tą grzywnę? Pamiętasz jak wcześniej wspomniałam, że sprawozdanie składa się do Urzędu Marszałkowskiego? Gdy urzędnicy nie dopatrzą się Twojego sprawozdania, wówczas powiadomią wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, który nałoży na Ciebie karę grzywny.

Są to najbardziej istotne informacje o BDO w gabinecie lekarskim. Czy coś pominęłam – hm, jeśli tak to napiszcie:)

*****

Czytaj także https://prawowgabinecielekarskim.pl/category/sprzet-lekarski/

Czytaj także https://prawowgabinecielekarskim.pl/raportowanie-zdarzen-medycznych-w-gabinecie-lekarskim/

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: