Niedawno wszedł w życie nowy obowiązek – raportowanie zdarzeń medycznych w gabinecie lekarskim. Choć wydaje się, że powiedziano o tym prawie wszystko, warto usystematyzować wiedzę w jednym miejscu.
Na początki należy wskazać podstawy prawne raportowania. Są nimi:
- ustawa z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia,
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania danych do Systemu Informacji Medycznej.
Zdarzenie Medyczne
Czym jest zdarzenie medyczne podlegające raportowaniu? Tu pomocna jest ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zatem zdarzenie medyczne to:
świadczenie zdrowotne – działanie służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich udzielenia.
System Informacji Medycznej
W skrócie SIM (nie mylić z Sims’ami :)) to system teleinformatyczny służący przetwarzaniu danych dotyczących udzielonych, udzielanych i planowanych świadczeń opieki zdrowotnej udostępnianych przez systemy teleinformatyczne usługodawców. To właśnie on służy raportowaniu o zdarzeniach medycznych w gabinecie lekarskim.
No dobrze, znasz już podstawowe pojęcia, które wprowadził ustawodawca, czas przejść do szczegółów tego obowiązku.
Pytanie, z którym często się spotykam dotyczy tego co podlega raportowaniu. Do głównych kategorii danych zalicza się:
- dane usługodawcy, czyli gabinetu lekarskiego,
- informacje o pacjencie,
- dane identyfikujące świadczenie zdrowotne,
- miejsce udzielenia świadczenia zdrowotnego,
- informacje o pracowniku medycznym udzielającym świadczenia zdrowotnego,
- dane dotyczące dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci elektronicznej.
- inne dane pozwalające na identyfikację zdarzenia medycznego.
Dane gabinetu lekarskiego przekazywane do SIM dotyczą numeru księgi rejestrowej w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz numer REGON. Obejmują też numer księgi rejestrowej w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą w części prowadzonej przez okręgową radę lekarską.
Informacje o pacjencie obejmuje numer PESEL, identyfikator – kolejny unikalny numer pacjenta, imię i nazwisko oraz datę jego urodzenia i płeć. Zawiera też dane kontaktowe, do których można zaliczyć numer telefonu i adres e-mail.
Wiadomości o świadczeniu zdrowotnym obejmują przede wszystkim kod świadczenia, datę rozpoczęcia i zakończenia udzielania świadczenia. Ponadto zawiera także kod przyczyny głównej oraz współistniejącej opartej na Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Do takich wiadomości zalicza się również kody zrealizowanych istotnych procedur medycznych.
Jak wynika z rozporządzenia, miejsce wykonania świadczenia też jest ważne, gdyż podaje się jego identyfikator oraz kody identyfikujące.
Informacje o pracowniku medycznym udzielającym świadczenia obejmują jego numer PESEL, imię i nazwisko oraz kod przynależności do danej grupy zawodowej.
Termin raportowania zdarzeń medycznych
Ważny jest też termin raportowania o zdarzeniu medycznym. Możesz wyróżnić dwa terminy:
- informacje dotyczące recept i danych o ich realizacji, jak też o skierowaniu oraz zmianie statusu skierowania są przekazywane w czasie rzeczywistym,
- dane opisane w paragrafie 2-5 rozporządzenia są przekazywane w terminie 2 dni od dnia zakończenia zdarzenia medycznego.
Podkreślenia wymaga, że obowiązek raportowania o zdarzeniach medycznych będzie obowiązywał także gabinety udzielające świadczeń finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Raportowanie zdarzeń medycznych w gabinecie lekarskim jest kolejną ważną czynnością, którą obowiązany jesteś wykonywać jako lekarz. Z jednej strony służy to płynnemu przepływowi informacji, z drugiej zaś to następny formalny obowiązek, który zabiera Ci czas. Upłynęło zaledwie kilka miesięcy od wprowadzenia w życie obowiązku raportowania, dlatego trudno jest ocenić czy rzeczywiście ma sens. A jakie są Wasze przemyślenia na temat raportowania zdarzeń medycznych – zapraszam do komentowania.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }