Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem adwokatem i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Tajemnica lekarska w gabinecie

Katarzyna Zalewska07 kwietnia 2021Komentarze (0)

Dziś opowiem Wam o ważnej kwestii, mianowicie tajemnicy lekarskiej. Fundamentem relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem jest właśnie tajemnica lekarska. Czasem może być też przyczyną poważnych problemów prawnych.

Zgodnie z art. 40 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty tajemnica lekarska została zdefiniowana jako obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

Oznacza to, że zakres tej tajemnicy jest bardzo szeroki. Jego naruszenie będzie wiązało się nie tylko z odpowiedzialnością cywilną (np. na skutek doznanej przez pacjenta szkody wynikłej z ujawnienia informacji), ale także karną (gdyż obowiązek zachowania tajemnicy wynika z ustawy).

Czy tajemnica lekarska ma charakter absolutny?

Istnieją wyjątki, z którymi ustawa wiąże możliwość ujawnienia informacji objętych tajemnicą lekarską. Są one następujące:

  1. ustawa dopuszcza taką możliwość,
  2. badanie lekarskie przeprowadza się na żądanie np. organów i instytucji (wtedy lekarz informuje tylko te organy i instytucje),
  3. gdy zachowanie tajemnicy może być niebezpieczne dla życia lub zdrowia pacjenta bądź innych osób,
  4. pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy (oczywiście będąc wcześniej poinformowanym o skutkach z tym związanych),
  5. gdy konieczne jest przekazanie niezbędnych informacji dotyczących pacjenta lekarzowi sądowemu,
  6. istnieje potrzeba przekazania informacji o pacjencie związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innemu lekarzowi lub uprawnionym osobom uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń.

Czy pacjent może decydować o zakresie tajemnicy lekarskiej?

Owszem, pacjent może określić zakres tajemnicy lekarskiej. Warto spojrzeć na to nie tylko przez pryzmat tego, co może zostać ujawnione, ale także komu. Pacjent może, np. wskazać osobę uprawnioną do przekazywania wiadomości objętych tajemnicą, ale także ograniczyć ich zakres.

Warto pamiętać, że obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej nie wygasa wraz ze śmiercią pacjenta. Lekarz nadal powinien zachować dla siebie informacje uzyskane od pacjenta. Chociaż tutaj także mogą wystąpić wyjątki, ale jest to temat na kolejny artykuł.

Zachęcam do przeczytania moich innych artykułów:

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Adwokat Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: