Jak podpisać umowę z NFZ
Część gabinetów lekarskich łączy świadczenie odpłatnych usług dla pacjentów z wykonywaniem kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dlatego dziś przedstawię Wam jak podpisać umowę z NFZ.
Jak podpisać umowę z NFZ – krok po kroku
Zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia poprzedzone jest jednym z następujących trybów, w których wybiera się świadczeniodawców. Tymi trybami są:
- konkurs ofert;
- rokowania;
- tryb PSZ;
- tryb wnioskowy.
Należy wspomnieć, że zawieranie umów dotyczących udzielania świadczeń stanowi kompetencję dyrektora oddziału NFZ
Chciałabym zwrócić uwagę na dwa ostatnie tryby, które wymieniłam.
Tryb PSZ dotyczy zawierania umowy w ramach profilu systemu zabezpieczenia. W tym przypadku to dyrektor oddziału zwraca się do Was jako świadczeniodawców o zawarcie dwustronnej umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach PSZ.
Przy czym ważne jest, że jeżeli zawrzecie już umowę w tym trybie to nie będziecie mogli uczestniczyć w pozostałych postępowaniach.
Tryb wnioskowy dotyczy zawierania umów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (poza nocną oraz świąteczną opieką zdrowotną) i zaopatrzenia w wyroby medyczne. W tym trybie nie zabiega się o zawarcie umowy. Wnioskodawca ma obowiązek wykazać, iż spełnia warunki uprawniające go do zawarcia umowy z NFZ.
Skąd dowiedzieć się o możliwości zawarcia umowy z NFZ?
O takiej możliwości dowiecie się z ogłoszenia (dotyczy to konkursu ofert oraz rokowań). Ogłoszenie o postępowaniu zawiera:
- nazwę zamawiającego oraz adres jego siedziby;
- określenie wartości i przedmiotu zamówienia;
- wymagane kwalifikacje zawodowe i techniczne świadczeniodawców. Uwzględnia to także Polskie Normy i normy europejskie;
- wskazanie świadczeniodawców zapraszanych do rokowań – w przypadku rokowań;
- określenie obszaru terytorialnego, jak też wskazanie maksymalnej liczby umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Oferty ocenia się pod kątem jakości, kompleksowości, dostępności, ciągłości oraz ceny udzielanych świadczeń.
Szczegółowe informacje dotyczące ogłoszeń zawiera aktualnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 października 2020 r. w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, jej zadań oraz trybu pracy. W takim akcie prawnym określa się szczegóły formułowania ogłoszeń.
Zawieranie umowy z NFZ jest bardzo szerokim zagadnieniem dlatego poświęcę mu najbliższe wpisy, w których wyjaśnię szczegółowo tryby skutkujące zawarciem umów z NFZ. Ponadto opowiem Wam o możliwościach odwołania się od wyniku postępowania prowadzonego przez NFZ.
W razie wątpliwości, daj mi znać: k.zalewska@radcazalewska.pl
Katarzyna Zalewska
radca prawny
Przyda Ci się: rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14 października 2020 r. w sprawie sposobu ogłaszania o postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej, składania ofert, powoływania i odwoływania komisji konkursowej, jej zadań oraz trybu pracy.
Słowa kluczowe: Jak podpisać umowę z NFZ, gdzie znaleźć nr umowy z nfz, umowa NFZ, umowy z nfz wyszukiwarka
Zobacz też: Informator o zawartych umowach z Funduszem Zdrowia
***
Przekształcenie gabinetu lekarskiego a umowa z NFZ
Dopóki nie weszła w życie flagowa reforma podatków, niewiele osób – również w branży medycznej zastanawiało się nad optymalną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Ale czasy mamy takie jakie mamy, więc trzeba ruszyć głową.
Przekształcając formę prowadzenia gabinetu lekarskiego i mając podpisaną umowę z NFZ musisz pamiętać o jednym. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wiąże zupełnie różne skutki z przekształceniami gabinetu lekarskiego… [Czytaj dalej…]
***
Pobierz poradnik – Jak założyć gabinet lekarski: