„Przekształcenia czas zacząć” – krzyknął Podkomorzy! (oczywiście na myśli miał przekształcenie gabinetu a umowa z NFZ😂)
Ok, wiem, że w „Panu Tadeuszu” była mowa o Polonezie a Podkomorzy żył w czasach, gdzie trudno było mówić o gabinetach lekarskich, ale gdyby żył to w tych warunkach na pewno by tak powiedział. Liczba przekształceń form prowadzenia działalności gospodarczej również w branży medycznej jest bardzo duża.
W ferworze walki z Nowym Ładem, który okazał się sukcesem trudnym do udźwignięcia jedna kwestia jest bardzo ważna. Czy i jak przekształcenie formy prowadzenia gabinetu lekarskiego wpływa na umowę z NFZ?
Na wstępie uprzedzam będzie długo i potworrrnie nudno, ale warto!
Żeby przekształcenie nie kończyło się kubłem zimnej wody w postaci utraty umowy z NFZ!
Przekształcenie gabinetu lekarskiego a umowa z NFZ
Dopóki nie weszła w życie flagowa reforma podatków, niewiele osób – również w branży medycznej zastanawiało się nad optymalną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Ale czasy mamy takie jakie mamy, więc trzeba ruszyć głową. Przekształcając formę prowadzenia gabinetu lekarskiego i mając podpisaną umowę z NFZ musisz pamiętać o jednym. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wiąże zupełnie różne skutki z przekształceniami gabinetu lekarskiego.
W zależności od sposobu przekształcenia trzeba będzie:
- dokonać zawiadomienia o przekształceniu;
- uzyskać zgodę na przeniesienie umowy z NFZ na przekształcony podmiot.
Kiedy wystarczające jest zawiadomienie o przekształceniu?
Zawiadomienie o przekształceniu gabinetu lekarskiego będzie wystarczające w przypadku sukcesji generalnej. Skomplikowane? Chodzi o taką sytuację, w której wszystkie prawa i obowiązki są przejmowane przez kolejny podmiot. Aby wyjaśnić to na konkretach podam przykłady, w których wystarczy zawiadomienie:
- łączenie, podział, przekształcenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe – zgodnie z ustawą o działalności leczniczej;
- przekształcenia w ramach kodeksu spółek handlowych (ich skutkiem jest następstwo prawne właśnie pod tytułem ogólnym). Wśród nich można wymienić przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową, przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, czy przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.
Oznacza to, że w takim przypadku, składasz zawiadomienie i sprawę można uznać za zamkniętą.
Zapytasz, no dobrze, tylko ja mam inną koncepcję, a wykonywać umowę z NFZ ma inny podmiot. Co teraz?
Zgoda na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy z NFZ
Jeżeli powstaje zupełnie nowy podmiot, który miałby wykonywać umowę z NFZ, trzeba będzie dokonać umowy cesji, która wymaga pisemnej zgody wyrażonej przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przy czym nowy podmiot musi posiadać status świadczeniodawcy w rozumieniu przepisów wyżej wymienionej ustawy, do której link macie powyżej. Musi także spełniać warunki wymagane dla świadczeniodawców opisane w art. 31d [Tutaj możesz znaleźć ten przepis]. Istotna będzie tożsamość miejsca, personelu oraz sprzętu poprzedniego i nowego podmiotu. Zmiana podmiotu nie może prowadzić do zmiany parametrów podlegających ocenie przy wyborze oferty.
To nie wszytko. Bo teraz przechodzę do tego co wszyscy prawnicy lubią najbardziej. Mianowicie niekończącej się listy dokumentów. Oto ona:
- odpis z KRS/CEIDG;
- zaświadczenie o wpisie do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą z wpisem komórek organizacyjnych niezbędnych do realizacji świadczeń będących przedmiotem umowy;
- umowa OC;
- umowa cesji;
- dokumenty wskazujące sposób przekazania potencjału (mają wykazać, że po zmianie podmiotu nie zmienią się parametry merytoryczne oraz opis różnic w potencjale jeśli takie zajdą);
- umowy z podwykonawcami (NFZ może ich skontrolować) lub oświadczenie, że takie umowy nie będą zawierane;
- tytuł prawny do lokalu, w którym będą udzielane świadczenia.
Ale, bardzo istotne jest przeanalizowanie Twojej umowy z NFZ oraz warunków oferty, bo może się okazać, że w tym zakresie zawiera odmienne postanowienia.
Odmienne czyli jakie?
Ano takie, które wyłączają obowiązek uzyskania zgody przez Prezesa NFZ na dokonanie takiej zmiany.
Przekształcenie gabinetu lekarskiego a umowa z NFZ mogą sprawić sporo problemów, jeśli przed podjęciem działań nie przemyślisz wszystkich za i przeciw. Tym wpisem nie namawiam Cię do unikania zmian, ale do tego, żeby gruntownie je przemyśleć i mieć na uwadze skutki jakie są z nimi związane.
Co proponuję?
Najpierw zastanów się jaka forma prowadzenia gabinetu lekarskiego będzie dla Ciebie odpowiednia [rozmowę dotyczącą np. spółki z o.o. znajdziesz tutaj]. Potem dokładnie sprawdź treść swojej umowy z NFZ. Dopiero wtedy, po analizie swojej sytuacji podejmij decyzję.
W tym kontekście powiedzenie śpiesz się powoli naprawdę ma znaczenie!
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Zgadzam się, że najpierw trzeba się zastanowić co będzie dla nas odpowiednie.. A potem trzeba działać! Bardzo przydatny artykuł. Pozdrawiam
Cieszę się, że są zwolennicy takiego podejścia:)