Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Zmiany w sektorze medycznym w 2022 r.

Katarzyna Zalewska26 stycznia 2022Komentarze (0)

Jeżeli sądzili Państwo, że sektor medyczny w 2022 r. nie będzie musiał mierzyć się ze zmianami prawnymi, a jedyny ból głowy będzie powodować Nowy Ład, to nie mam dla Państwa dobrych wiadomości. Ten rok zapowiada się dość intensywnie, dlatego warto wiedzieć co czeka sektor medyczny w tym roku i następnych.

Zmiany w sektorze medycznym w 2022 r.

 1. Wejście w życie zapowiadanej ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Ustawa ma wprowadzać nową jakość do polskiego systemu opieki zdrowotnej, a to dzięki mechanizmom autoryzacji, akredytacji czy wymogami bezpieczeństwa. Ponadto ustawa ma wprowadzać Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, który będzie istotnie zmieniać zasady kompensowania skutków błędów medycznych.
 2. Konieczność wprowadzenia rozwiązań dotyczących ochrony sygnalistów w podmiotach leczniczych na podstawie dyrektywy o ochronie sygnalistów (do czasu wejścia w życie ustawy). Działalność podmiotów leczniczych będzie musiała uwzględniać zasady dotyczące ochrony sygnalistów, aby można było wychwycić pojawiające się nieprawidłowości.
 3. Wprowadzenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej modelu koordynowanej opieki. Rolą koordynatora ma być zbudowanie relacji między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w proces koordynacji. Będzie to dotyczyć także chorób przewlekłych. Czy wprowadzenie kolejnej osoby do procesu leczenia przyniesie skutek? Nie wiem. Wiem jedynie, że to kolejny obowiązek, który POZ muszą spełnić.
 4. Zmiany dotyczące zakresu danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej. Co ma się zmienić? Dodawanie danych m.in. o wyrobach medycznych zaimplantowanych u usługobiorcy, o alergenach usługobiorcy czy też grupie krwi. Na razie jest to przykład danych, o których wspomina projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej.
 5. Wśród zapowiadanych nowości wspomina się także o nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz o projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Przy czym ze względu na tempo prac legislacyjnych raczej nie należy się spodziewać szybkiego ich wprowadzenia.

Wokół tych tematów będą trwać prace legislacyjne dotyczące sektora medycznego. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że projektowane zmiany będą bardziej kompletne i mniej problematyczne niż Polski Ład.

*****

To moje top 5 w zakresie zmiany w sektorze medycznym w 2022 r. A jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Planowane zmiany przyniosą więcej szkody niż pożytku, a może w końcu uda się odkryć Świętego Graala polskiej opieki zdrowotnej? Zapraszam do dyskusji:)

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: