Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Zgoda pacjenta na leczenie

Katarzyna Zalewska10 stycznia 2022Komentarze (0)

Dziś na tapet trafia temat znany przez pacjentów i lekarzy. Mianowicie – zgoda pacjenta na leczenie. Na pierwszy rzut oka kwestia jest jasna i oczywista. Ale rzeczywistość weryfikuje to przekonanie. Dlatego mała dawka wiedzy w tym temacie jest niezbędna.

Kto wyraża zgodę na leczenie?

Zgodę na leczenie wyraża sam pacjent, jeżeli jest pełnoletni oraz może samodzielnie podejmować decyzje dotyczące jego osoby. Sytuacja komplikuje się w sytuacji, w której pacjentem jest dziecko. Jeżeli nie ukończyło 16 lat, wówczas zgodę wyrażają jego przedstawiciele ustawowi (zazwyczaj rodzice). Po ukończeniu 16 roku życia wymagana jest też zgoda samego młodego pacjenta. W przypadku osób ubezwłasnowolnionych całkowicie zgodę wyraża opiekun, a osób ubezwłasnowolnionych częściowo – sam pacjent (chyba, że sąd w orzeczeniu postanowi inaczej). Ok, w takim razie podmiotową stronę zgody na leczenie mamy jasną (pomijam aspekt sytuacji ratowania życia i zdrowia). Ale czy zgodę rozpatruje się tylko pod kątem osoby, która ma jej udzielić.

Zgoda pacjenta na leczenie – czyli jaka?

Najprościej byłoby ją opisać wymieniając najważniejsze cechy:

  • świadoma
  • dobrowolna
  • poinformowana.

Poinformowana

Zgoda poinformowana? Karkołomne zestawienie słów? Otóż nie. Zgoda poinformowana oznacza, że pacjent przed jej udzieleniem został powiadomiony o przyczynach, z uwagi na które stosuje się dane leczenie, możliwych skutków, ale także możliwych powikłań oraz ryzyk związanych z zastosowaną metodą leczenia. Nie można pomijać istotnych informacji przekazywanych pacjentowi, gdyż w innym przypadku nie będzie mowy o należytym poinformowaniu pacjenta.

Dobrowolna

Dobrowolność oznacza, że pacjent nie może wyrażać zgody na leczenie będąc pod przymusem czy w jakiejkolwiek innej sytuacji uniemożliwiającej mu podjęcie swobodnej decyzji.

Świadoma

Wiąże się nieodłącznie z aspektem należytego poinformowania pacjenta. Wyłącznie pacjent właściwie poinformowany oraz nie znajdujący się w trudnym, przymusowym położeniu może wyrazić świadomą zgodę na leczenie.

Dopiero po przedstawieniu pacjentowi wyczerpujących informacji – w tym odpowiedzi na jego pytania, może zostać udzielona zgoda na leczenie.

Jednak należy pamiętać, że wyrażenie przez pacjenta zgody na leczenie nie oznacza, że wyraża on zgodę na wszystko co może się zdarzyć w związku z procesem leczenia. W przypadku zabiegów zgoda pacjenta nie obejmuje zgody na pozostawienie w jego organizmie np. narzędzia wykorzystywanego do tego zabiegu (są to sytuacje występujące w trakcie leczenia chirurgicznego czy też stomatologicznego).

Dajcie znać w komentarzach, jak w Waszych gabinetach przebiega wyrażenie zgody pacjenta na leczenie.

*****

Jaki jest zakres tajemnicy lekarskiej?

Lekarzu wiesz, że obowiązuje Cię tajemnica lekarska. Ale jaki jest zakres tajemnicy lekarskiej? Dziś wyjaśnię tę istotną kwestię.

Jakiś czas temu napisałam o tajemnicy lekarskiej i ogólnie o tym czy pacjent może zadecydować o jej zakresie. Dostałam od Was sygnały, żeby szczegółowo omówić tę kwestię. [Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: