Dziś czas na zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim. Jakiś czas temu zwracałam Wam uwagę na to z jakimi ograniczeniami w korzystaniu z pomocy współpracowników możecie się spotkać prowadząc indywidualną praktykę lekarską.
Będzie to przydatne, gdy prowadzony przez Ciebie gabinet prężnie się rozwija, a Ty potrzebujesz personelu. W tym wpisie skupię się na przedstawieniu zasad zatrudniania personelu w oparciu o kodeks pracy.
Już w przyszły poniedziałek opiszę zasady współpracy na gruncie umowy zlecenia.
Skupię się na spotykanych najczęściej umowach o pracę oraz wskażę, w jakiej sytuacji dana umowa o pracę może się sprawdzić.
Zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim
Umowa o pracę na okres próbny
Tę umowę zawiera się na okres maksymalnie 3 miesięcy. Służy sprawdzeniu tego, czy dana osoba nadaje się na konkretne stanowisko. Co do zasady umowę o pracę na okres próbny zawiera się pomiędzy tymi samymi stronami jest jeden raz. Ale istnieją od tej zasady wyjątki:
- jeśli umowa z tym samym pracownikiem ma dotyczyć wykonywania pracy innego rodzaju;
- upływ co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Jeśli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.
Umowa rozwiązuje się po upływie okresu, na który została zawarta. Umowę o pracę na okres próbny można też rozwiązać za wypowiedzeniem. Przy czym okresy wypowiedzenia umowy są następujące:
- 3 dni robocze – okres próbny nie przekraczał 2 tygodni;
- 1 tydzień – okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie;
- 2 tygodnie – okres próbny wynosił 3 miesiące.
Jak możesz zauważyć ten rodzaj umowy o pracę sprawdza się na początkowym etapie współpracy, kiedy obie strony nie są jeszcze pewne czy chcą dalej ze sobą pracować.
Umowa o pracę na czas określony
Kolejnym rodzajem umowy o pracę, którą możesz zaproponować pracownikowi jest umowa o pracę na czas określony. Ten rodzaj zatrudnienia jest korzystny, gdy potrzebujesz pracownika na konkretny okres. Przy czym musisz pamiętać o pewnych ograniczeniach.
Możliwość zawarcia umowy o pracę na czas określony ograniczono liczbą takich umów – 3 oraz łącznym okresem ich trwania – 33 miesiące. Jeżeli okres zatrudnienia pracownika na podstawie umów na czas określony przekracza 33 miesiące bądź zostanie zawarta 4 umowa o pracę wywołuje to pewne skutki.
Przyjmuje się, że zatrudniono pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się po upływie wskazanego okresu. Mogą ją wypowiedzieć obie strony. Okresy wypowiedzenia są następujące:
- 2 tygodnie – okres zatrudnienia krótszy niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc – okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące – okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 3 lata.
Ten rodzaj umowy zapewnia względną stabilizację obu stronom tej umowy, ale pozwala także na elastyczne dostosowanie okres zatrudnienia do konkretnych potrzeb.
Umowa o pracę na czas nieokreślony
Rodzaj umowy lubiany przez pracowników, ze względu na stabilizację i przewidywalność. (O ile w obecnych czasach można jeszcze o tym mówić). Umowa o pracę na czas nieokreślony warta jest rozważenia w sytuacji, gdy jesteś przekonana/ny do tego, że z daną osobą chcesz pracować na stałe.
Taka umowa rozwiązuje się na skutek wypowiedzenia przez jedną ze stron. Okresy wypowiedzenia są takie same jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Przy czym jeśli chcesz rozwiązać tą umowę jako pracodawca musisz wskazać przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie.
Zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim wymaga zastanowienia się nad tym, w jaki sposób chcesz zorganizować jego działalność. Wymaga też przemyślenia komu i jaką umowę chcesz i możesz zaoferować.
To tylko fragment wiedzy na temat zatrudniania personelu w gabinecie lekarskim. Za tydzień napiszę o innej podstawie współpracy. Jeżeli macie pytania lub wątpliwości dotyczące tego tematu, dajcie znać w komentarzach:)
*****
Współpracownicy w gabinecie lekarskim
Organizacja gabinetu lekarskiego to nie tylko lokal i wyposażenie, ale także osoby na pomoc których możesz liczyć. Dlatego tak ważni są współpracownicy w gabinecie lekarskim.
Dziś zajmę się kwestią współpracowników w gabinecie lekarskim, a konkretnie w indywidualnej praktyce lekarskiej. Czy prowadząc gabinet lekarski w takiej formie można posiłkować się pomocą innych osób? Kogo i kiedy możesz zatrudnić? [Czytaj dalej]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }