Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim

Katarzyna Zalewska17 stycznia 2022Komentarze (0)

Dziś czas na zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim. Jakiś czas temu zwracałam Wam uwagę na to z jakimi ograniczeniami w korzystaniu z pomocy współpracowników możecie się spotkać prowadząc indywidualną praktykę lekarską.

Będzie to przydatne, gdy prowadzony przez Ciebie gabinet prężnie się rozwija, a Ty potrzebujesz personelu. W tym wpisie skupię się na przedstawieniu zasad zatrudniania personelu w oparciu o kodeks pracy.

Już w przyszły poniedziałek opiszę zasady współpracy na gruncie umowy zlecenia.

Skupię się na spotykanych najczęściej umowach o pracę oraz wskażę, w jakiej sytuacji dana umowa o pracę może się sprawdzić.

Zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim

Umowa o pracę na okres próbny

Tę umowę zawiera się na okres maksymalnie 3 miesięcy. Służy sprawdzeniu tego, czy dana osoba nadaje się na konkretne stanowisko. Co do zasady umowę o pracę na okres próbny zawiera się pomiędzy tymi samymi stronami jest jeden raz. Ale istnieją od tej zasady wyjątki:

 • jeśli umowa z tym samym pracownikiem ma dotyczyć wykonywania pracy innego rodzaju;
 • upływ co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Jeśli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy.

Jak zalozyc gabinet lekarski

Umowa rozwiązuje się po upływie okresu, na który została zawarta. Umowę o pracę na okres próbny można też rozwiązać za wypowiedzeniem. Przy czym okresy wypowiedzenia umowy są następujące:

 • 3 dni robocze – okres próbny nie przekraczał 2 tygodni;
 • 1 tydzień – okres próbny był dłuższy niż 2 tygodnie;
 • 2 tygodnie – okres próbny wynosił 3 miesiące.

Jak możesz zauważyć ten rodzaj umowy o pracę sprawdza się na początkowym etapie współpracy, kiedy obie strony nie są jeszcze pewne czy chcą dalej ze sobą pracować.

Umowa o pracę na czas określony

Kolejnym rodzajem umowy o pracę, którą możesz zaproponować pracownikowi jest umowa o pracę na czas określony. Ten rodzaj zatrudnienia jest korzystny, gdy potrzebujesz pracownika na konkretny okres. Przy czym musisz pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Możliwość zawarcia umowy o pracę na czas określony ograniczono liczbą takich umów – 3 oraz łącznym okresem ich trwania – 33 miesiące. Jeżeli okres zatrudnienia pracownika na podstawie umów na czas określony przekracza 33 miesiące bądź zostanie zawarta 4 umowa o pracę wywołuje to pewne skutki.

Przyjmuje się, że zatrudniono pracownika na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowa o pracę na czas określony rozwiązuje się po upływie wskazanego okresu. Mogą ją wypowiedzieć obie strony. Okresy wypowiedzenia są następujące:

 • 2 tygodnie – okres zatrudnienia krótszy niż 6 miesięcy;
 • 1 miesiąc – okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 6 miesięcy;
 • 3 miesiące – okres zatrudnienia wynoszący co najmniej 3 lata.

Ten rodzaj umowy zapewnia względną stabilizację obu stronom tej umowy, ale pozwala także na elastyczne dostosowanie okres zatrudnienia do konkretnych potrzeb.

Formy prowadzenia gabinetu lekarskiego

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Rodzaj umowy lubiany przez pracowników, ze względu na stabilizację i przewidywalność. (O ile w obecnych czasach można jeszcze o tym mówić). Umowa o pracę na czas nieokreślony warta jest rozważenia w sytuacji, gdy jesteś przekonana/ny do tego, że z daną osobą chcesz pracować na stałe.

Taka umowa rozwiązuje się na skutek wypowiedzenia przez jedną ze stron. Okresy wypowiedzenia są takie same jak w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony. Przy czym jeśli chcesz rozwiązać tą umowę jako pracodawca musisz wskazać przyczyny uzasadniające jej rozwiązanie.

Zatrudnianie personelu w gabinecie lekarskim wymaga zastanowienia się nad tym, w jaki sposób chcesz zorganizować jego działalność. Wymaga też przemyślenia komu i jaką umowę chcesz i możesz zaoferować.

To tylko fragment wiedzy na temat zatrudniania personelu w gabinecie lekarskim. Za tydzień napiszę o innej podstawie współpracy. Jeżeli macie pytania lub wątpliwości dotyczące tego tematu, dajcie znać w komentarzach:)

*****

Współpracownicy w gabinecie lekarskim

Organizacja gabinetu lekarskiego to nie tylko lokal i wyposażenie, ale także osoby na pomoc których możesz liczyć. Dlatego tak ważni są współpracownicy w gabinecie lekarskim.

Dziś zajmę się kwestią współpracowników w gabinecie lekarskim, a konkretnie w indywidualnej praktyce lekarskiej. Czy prowadząc gabinet lekarski w takiej formie można posiłkować się pomocą innych osób? Kogo i kiedy możesz zatrudnić? [Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: