Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Współpracownicy w gabinecie lekarskim

Katarzyna Zalewska03 stycznia 2022Komentarze (0)

Organizacja gabinetu lekarskiego to nie tylko lokal i wyposażenie, ale także osoby na pomoc których możesz liczyć. Dlatego tak ważni są współpracownicy w gabinecie lekarskim.

Dziś zajmę się kwestią współpracowników w gabinecie lekarskim, a konkretnie w indywidualnej praktyce lekarskiej. Czy prowadząc gabinet lekarski w takiej formie można posiłkować się pomocą innych osób? Kogo i kiedy możesz zatrudnić?

Zobaczmy zatem, jak tą kwestię regulują przepisy, a przede wszystkim art. 53 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty:

1. Lekarz wykonujący indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w miejscu wezwania może zatrudniać osoby niebędące lekarzami do wykonywania czynności pomocniczych (współpracy).

2. Lekarz, lekarz dentysta wykonujący indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, lub grupową praktykę lekarską, prowadzący odpowiednio staż podyplomowy lub szkolenie specjalizacyjne może zatrudniać lekarza, lekarza dentystę w celu odbywania przez niego stażu podyplomowego lub szkolenia specjalizacyjnego.

3. Lekarz, lekarz dentysta, o którym mowa w ust. 2, jest obowiązany do poinformowania organu prowadzącego rejestr o zatrudnieniu lekarza, lekarza dentysty.

4. Przepisów ust. 1 – 3 nie stosuje się do indywidualnej praktyki lekarskiej i indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej wykonywanej wyłącznie w miejscu wezwania lub wyłącznie w zakładzie.

Jak widać, prowadząc indywidualną praktykę lekarską napotykasz na pewne ograniczenia związane z tym z kim możesz współpracować.

Współpracownicy w gabinecie lekarskim – są trudności oraz możliwości:)

Pracując samodzielnie możesz posiłkować się pomocą osób niebędących lekarzami. Do grona takich osób można z pewnością zaliczyć pielęgniarkę, rejestratorkę medyczną, pomoc stomatologiczną, itp. Są to osoby, które mają ułatwić Ci pracę.

Przy czym tak istotne ograniczenie kwestii, dotyczącej tego kogo można zatrudnić działając indywidualnie jest bardzo dyskusyjne. Po części argumentowano to faktem, że prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej jest utożsamiane z konkretnym lekarzem.

Jednak obiektywnie rzecz ujmując jest to utrudnienie, gdy pracujesz wyłącznie samodzielnie, a wydarzy się np. sytuacja losowa.

Można jednak znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Jeżeli prowadzisz staż podyplomowy lub szkolenie specjalizacyjne możesz zatrudnić lekarza, który kształcąc się będzie jednocześnie pomagał Ci w wykonywaniu bieżących zadań.

Przy czym nie chodzi wyłącznie o zatrudnienie w ramach stosunku pracy, ale także w oparciu o umowę cywilnoprawną. Wiąże się to z obowiązkiem poinformowania o tym odpowiednich organów.

Jak zalozyc gabinet lekarski

Pomimo istnienia ograniczeń w zatrudnianiu współpracowników w gabinecie lekarskim, istnieją furtki, które można wykorzystać, aby nie pracować wyłącznie samemu.

Warto o nich pamiętać, ponieważ natłok zadań nie zawsze służy sprawnemu wykonywaniu obowiązków, a każda, nawet drobna pomoc może okazać się ważna.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w Twojej sprawie? Napisz do mnie k.zalewska@radcazalewska.pl

Przyda Ci się: ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Słowa kluczowe: gabinet lekarski, organizacja gabinetu lekarskiego, wyposażenie gabinetu lekarskiego, gabiet medyczny

*****

Umowa o świadczenie usług medycznych

Dziś na warsztat trafia umowa o świadczenie usług medycznych. W poprzednim wpisie wskazałam w jaki sposób można interpretować relację pomiędzy lekarzem a pacjentem. Wyjaśniłam także, czy lekarz może odpowiadać za rezultat leczenia.

Teraz czas omówić kwestię umowy o świadczenie usług medycznych.

Czy zawierać taką umowę, co w niej zawrzeć? Czy zawsze potrzebna jest forma…. [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: