Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Umowa o świadczenie usług medycznych

Katarzyna Zalewska20 grudnia 2021Komentarze (0)

Dziś na warsztat trafia umowa o świadczenie usług medycznych. W poprzednim wpisie wskazałam w jaki sposób można interpretować relację pomiędzy lekarzem a pacjentem. Wyjaśniłam także, czy lekarz może odpowiadać za rezultat leczenia.

Teraz czas omówić kwestię umowy o świadczenie usług medycznych.

Czy zawierać taką umowę, co w niej zawrzeć? Czy zawsze potrzebna jest forma pisemna?

Na początku trzeba wskazać, że w naszych przepisach nie występuje pojęcie umowy o świadczenie usług medycznych. Jest to sformułowanie, które używane jest praktyce.

Strony umowy

Wydaje się, że strony umowy o świadczenie usług medycznych są oczywiste, czyli lekarz oraz pacjent.

Tak jest w modelowej relacji. Jednak trzeba pamiętać, że stronami takiej umowy może być lekarz i np. przedstawiciel ustawowy (rodzice w przypadku dzieci), opiekun, kurator lub opiekun faktyczny.

Na marginesie, stroną umowy może być np. ubezpieczyciel (w ramach pakietów medycznych) bądź pracodawca. Wtedy takie umowy zawiera się na rzecz osoby trzeciej, którą będzie pacjent.

W jaki sposób zawiera się umowę o świadczenie usług medycznych?

Tu również sprawa wydaje się być oczywista. Umowa jest zawierana, gdy pacjent przychodzi do lekarza i przedstawia swój problem zdrowotny. Lekarz zaś przystępuje do czynności diagnostycznych, a następnie zaproponowania danego sposobu leczenia.

Oczywiście pacjent musi wyrazić zgodę na leczenie.

Niekiedy utożsamia się fakt przyjścia pacjenta do danego lekarza jako zgodę na leczenie, ale warto pamiętać o tej kwestii.

Forma umowy

Umowa o świadczenie usług medycznych może zostać zawarta w formie ustnej jak i pisemnej. Tu pojawia się pytanie, którą z tych form stosować.

Każdy z nas był, przynajmniej raz w życiu pacjentem gabinetu lekarskiego, w którym udzielano świadczeń odpłatnie. I raczej nie podpisywaliśmy długiej umowy o świadczenie usług medycznych?

Właśnie!

Forma ustna takiej umowy jest odpowiednia, gdy pacjent przychodzi na wizytę, konsultację, aby przy każdej okazji nie podpisywać odrębnej umowy.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku usług medycznych – najczęściej zabiegów, które wiążą się z zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta. Chodzi zarówno o zabiegi operacyjne, ale także o badania bądź metody leczenia, których zastosowanie wiąże się z pewnym ryzykiem dla pacjenta.

Wówczas zawarcie takiej umowy w formie pisemnej jest właściwe i po prostu ważne.

Dlaczego?

Choćby dlatego, że umieszczenie w treści umowy informacji o ryzyku (i wcześniejsze poinformowanie o nim pacjenta) będzie istotne ze względów dowodowych – gdyby pojawiły się roszczenia za strony pacjenta.

Jak zalozyc gabinet lekarski

Pozostałe elementy umowy o świadczenie usług medycznych

Do pozostałych elementów umowy o świadczenie usług medycznych zalicza się np. wynagrodzenie, tj. koszt świadczenia tej usługi, którą uiścić ma pacjent.

Można wskazać także miejsce świadczenia usługi, czas (np. okres hospitalizacji pacjenta, jeśli umowa dotyczy zabiegu operacyjnego).

W treści takiej umowy można zamieścić także informację, czy usługa medyczna obejmuje również wizyty kontrolne i ich ilość.

Moim zdaniem są to jedne z najbardziej istotnych elementów, które powinna zawierać umowa o świadczenie usług medycznych. Warto ponownie podkreślić, że umowa ta nie jest regulowana przez przepisy prawa, więc można przy jej konstrukcji odwoływać się do przepisów kodeksu cywilnego i modyfikować je tak, by spełniała oczekiwania obu stron relacji.

Niemniej jednak wraz z rozpowszechnianiem się świadczeń medycznych udzielanych odpłatnie (i nie chodzi tylko o konsultacje), umowy o świadczenie usług medycznych będą zawierane w formie pisemnej, a sama umowa będzie istotnym środkiem dowodowym w ewentualnych sporach.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy w Twojej sprawie? Napisz do mnie k.zalewska@radcazalewska.pl

Przyda Ci się: ustawa o zawodzie lekarza Dz. U. 1997 Nr 28 poz. 152

Pobierz e-booka: Jak założyć gabinet lekarski

Słowa kluczowe: umowa o świadczenie usług medycznych, usługa medyczna, umowa z lekarzem, umowa z przychodnią, świadczenie lekarza, umowa o usługę medyczną, umowa o wyleczenie z choroby

*****

Regulamin organizacyjny gabinetu lekarskiego

Działalność gabinetu lekarskiego nie wiąże się wyłącznie ze spełnieniem szeregu wymagań, o których wspomina ustawa o działalności leczniczej. Warto pamiętać o tym, iż konieczne jest opracowanie dokumentu o nazwie: regulamin organizacyjny gabinetu lekarskiego.

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o działalności leczniczej regulamin stosują podmioty wykonujące działalność leczniczą bez względu na ich status … [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: