Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Ubezpieczenie OC w gabinecie lekarskim

Katarzyna Zalewska09 sierpnia 2021Komentarze (0)

Ubezpieczenie OC gabinetu lekarskiego jest warunkiem rozpoczęcia działalności leczniczej.

Takie ubezpieczenie OC obejmuje szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dlatego dziś zajmę się tematem – ubezpieczenie OC w gabinecie lekarskim.

Na początku warto wskazać na zakres ubezpieczenia OC w gabinecie lekarskim. Został on uregulowany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Zakres ochrony ubezpieczenia OC w gabinecie lekarskim

Jednak nie każde zdarzenie objęto ochroną ubezpieczeniową. Z rozporządzenia wynika, że ubezpieczenie OC nie obejmuje:

 1. wyrządzonych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą po pozbawieniu lub w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej,
 2. polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy,
 3. polegających na zapłacie kar umownych,
 4. powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

Ubezpieczenie OC nie obejmuje jednak wszystkich możliwych szkód. W przypadku szkód wynikających z zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych, są one objęte ochroną pod pewnym warunkiem.

Mianowicie – gdy operacja plastyczna lub zabieg kosmetyczny będzie konieczny z uwagi na wadę wrodzoną, uraz, chorobę lub następstwo leczenia.

Co warte podkreślenia, zakład ubezpieczeń nie może wprowadzić ograniczeń odpowiedzialności w tym zakresie.

Jaka jest wysokość sumy gwarancyjnej?

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC na okres 12 miesięcy wynosi:

 • 75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 350 000 euro do wszystkich zdarzeń, których skutki obejmuje umowa ubezpieczenia OC lekarza wykonującego działalność leczniczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka lekarska, indywidualna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska, indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska wyłącznie w miejscu wezwania;
 • 75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 350 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń, których skutki obejmuje umowa ubezpieczenia OC lekarza wykonującego działalność leczniczą w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska.

W przypadku wykonywania działalności leczniczej w liczbie dwóch lub większej rodzajów, a także więcej niż jeden formie – minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC będzie stanowić równowartość najwyższej minimalnej sumy gwarancyjnej określonej dla wykonywanych rodzajów działalności albo form wykonywanej działalności leczniczej.

Ubezpieczenie OC to jedna z tych kwestii, której nie możesz pominąć podczas zakładania i prowadzenia gabinetu lekarskiego. Ale temat ubezpieczeń nie kończy się wyłącznie na kwestii tego co obejmuje ubezpieczenie OC w gabinecie lekarskim. W następnych artykułach opowiem, co można i warto ubezpieczyć prowadząc gabinet lekarski.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: