Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Pozostawienie ciała obcego w organizmie pacjenta

Katarzyna Zalewska31 stycznia 2022Komentarze (0)

Choć w XXI wieku sytuacje, w których po przeprowadzonym zabiegu w organizmie pacjenta pozostaje ciało obce, dla wielu osób mogą być trudne do wyobrażenia, to jednak mają one miejsce. Dlatego warto wiedzieć czy w takim przypadku szpital, w którym doszło do takiego zdarzenia ponosi za to odpowiedzialność, a jeśli tak to na jakiej podstawie.

Dziś omówię pozostawienie ciała obcego w organizmie pacjenta.

Na początku należy wskazać, co może być ciałem obcym. To przyrządy, których używa się podczas operacji (np. klamry, igły, sondy lub szczypce), ale również opatrunki (serwety, gaziki, tampony).

Pozostawia się je zwłaszcza podczas operacji przeprowadzanych klasyczną metodą (czyli gdy nie jest wykonywana laparoskopia). Personel medyczny uczestniczący w operacji ma obowiązek dokładnie przeliczyć czy stan narzędzi chirurgicznych oraz materiałów opatrunkowych się zgadza.

Należy także skontrolować pole operacyjne.

Jednak ciągle występują przypadki, w których w ciałach pacjentów są pozostawiane ciała obce.

Pozostawienie ciała obcego w organizmie pacjenta

Czy ktoś ponosi odpowiedzialność za taką sytuację? Tak, jest to podmiot leczniczy, a konkretniej personel medyczny uczestniczący w operacji.

Czy można mówić o błędzie medycznym? Nie, gdyż zgodnie z wyrokami sądów oraz piśmiennictwem pozostawienie ciała obcego w organizmie pacjenta traktowane jest jako rażące niedbalstwo. Wynika to z braku staranności, a nie z braku wiedzy medycznej.

O tym, iż w ciele pacjenta pozostawiono ciało obce dowiaduje się on, gdy zmaga się z niepokojącymi objawami, podczas badań kontrolnych lub kolejnej operacji. Wówczas istotne jest, aby w dokumentacji medycznej odnotowano fakt, iż np. operacja była konieczna w celu usunięcia pozostawionego ciała obcego.

Pacjent może domagać się roszczenia obejmującego zarówno zadośćuczynienie za cierpienia związane z tą sytuacją oraz odszkodowania, jeżeli poniósł koszty na diagnostykę oraz leczenie.

Z życia wzięte

Chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na wydawałoby się rzadki przypadek, a mianowicie pozostawienie ciała obcego podczas leczenia dentystycznego. Będę posiłkować się wyrokiem Sądu Okręgowego w Szczecinie z 8 grudnia 2015 r., II Ca 251/15 (II Ca 251/15 Szczegóły orzeczenia – System Analizy Orzeczeń Sądowych – SAOS), który dotyczy pozostawienia w kanale zębowym ułamanego fragmentu narzędzia dentystycznego, wykorzystywanego do leczenia kanałowego.

Stan faktyczny dotyczył leczenia kanałowego, podczas którego w zębie pacjenta pozostawiono ułamane narzędzie. Tym narzędziem był pilnik do oczyszczania i poszerzania kanału po zatruciu o kształcie choinki. Używa jest we wcześniejszych etapach leczenia kanałowego.

Sąd Okręgowy wskazał, że obowiązkiem lekarza, po spostrzeżeniu że doszło do takiego zdarzenia jest poinformowanie o tym pacjenta. Ale także odnotowanie tego w karcie, jak też podjęcie próby usunięcia tego narzędzia.

Korzystny dla pacjenta wyrok zapadł dopiero w II instancji.

Omówione przypadki oznaczają, że pozostawienie ciał obcych w organizmach pacjentów po przeprowadzonych operacjach pomimo rozwoju medycyny nadal się zdarza. Pacjent powinien jednak zawsze pamiętać o przysługujących mu prawach i z nich korzystać.

Chodzi o zrekompensowanie poniesionego wskutek tego uszczerbek na zdrowiu.

*****

Umowa o świadczenie usług medycznych

Dziś na warsztat trafia umowa o świadczenie usług medycznych. W poprzednim wpisie wskazałam w jaki sposób można interpretować relację pomiędzy lekarzem a pacjentem. Wyjaśniłam także, czy lekarz może odpowiadać za rezultat leczenia.

Teraz czas omówić kwestię umowy o świadczenie usług medycznych… [Czytaj dalej]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: