Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Jakie dane w karcie informacyjnej wystarczą pacjentowi?

Katarzyna Zalewska26 stycznia 2022Komentarze (0)

Ostatnio, podczas jednej z rozmów, zadano mi pytanie. „Słuchaj, jakie dane w karcie informacyjnej wystarczą pacjentowi?

Dlatego dziś bardziej od strony pacjenta skupię się nad odpowiedzią na to pytanie.

Od strony pacjenta

Zacznę od tego, że na blogu w artykule Co zawiera dokumentacja medyczna? poruszałam to zagadnienie. Ale teraz pora skupić się na szczególe i to pod kątem pacjenta (w końcu wszyscy nimi jesteśmy😊).

Otóż, ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wskazuje co powinno znaleźć się w karcie informacyjnej pacjenta. Są to następujące informacje:

 1. oznaczenie pacjenta, umożliwiające ustalenie jego tożsamości:
  1. imię i nazwisko
  2. datę urodzenia
  3. płeć
  4. adres miejsca zamieszkania
  5. PESEL lub rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość
  6. w przypadku pacjenta małoletniego, ubezwłasnowolnionego całkowicie lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody – dane przedstawiciela ustawowego i adres jego miejsca zamieszkania.
 2. oznaczenie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych ze wskazaniem komórki organizacyjnej, w której udzielono świadczeń zdrowotnych;
 3. opis stanu zdrowia pacjenta lub udzielonych mu świadczeń zdrowotnych;
 4. datę sporządzenia.

Okej. To powinno wystarczyć, ale nie zawsze. W takim razie skupmy się na stanie pacjenta lub udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych. W przypadku opisania stanu zdrowia pacjenta najczęściej nie ma z tym problemu, gdyż opis zaczyna się od tego, że pacjent/pacjentka trafiła np. oddział w stanie itp. Problem zaczyna się w momencie opisu udzielonego świadczenia zdrowotnego.

Zgodnie z przepisami regulującymi dokumentację medyczną, pacjent powinien mieć wiedzę o udzielonym mu świadczeniu zdrowotnym, czyli o tym, jaki np. rodzaj zabiegu został wykonany, czy wystąpiły jakieś komplikacje. Ale na ile szczegółowe powinny być to informacje?

Jakie dane w karcie informacyjnej wystarczą pacjentowi?

Karta informacyjna pacjenta stanowi swego rodzaju streszczenie działań podejmowanych przez personel medyczny w czasie jego leczenia. Nie zawiera szczegółowych informacji z każdego dnia pobytu w szpitalu, lecz najważniejsze informacje z tego pobytu.

Takie medyczne detale znajdują się w dokumentacji wewnętrznej, która zostaje w szpitalu i co do zasady nie jest wydawana pacjentowi, jeżeli ten się o nią nie zwróci.

Więc pacjent w swojej karcie informacyjnej nie dowie się jak przebiegała operacja, kto był głównym operatorem a kto trzymał przysłowiowe haki.

Jednak takie szczegółowe informacje mogą się pacjentowi przydać (nie mówię o trzymaniu haków oczywiście😊), pytanie tylko kiedy?

Przede wszystkim wtedy, gdy pacjent po przebytej operacji musi być rehabilitowany, a rehabilitanci potrzebują szczegółowych informacji na temat rodzaju zabiegu, zastosowanych technik itp. I wtedy pojawia się problem, bo lekarz wypełnił swój obowiązek, ale te informacje zbyt wiele nie mówią.

Przepisy określają minimum informacji, które powinny być zawarte. Mając na uwadze dalsze losy pacjenta myślę, że właściwym byłoby zamieszczanie szerszego zakresu informacji na temat przeprowadzonego zabiegu oraz leczenia. Taki sposób postępowania stanowiłby niewątpliwe ułatwienie dla pacjentów w dalszej ścieżce leczenia.

A jaki jest Wasz pogląd na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.

P.S. zapraszam nie tylko lekarzy, ale także pacjentów😊

Przygotowała

Katarzyna Zalewska

         radca prawny

Przyda Ci się: ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

Słowa kluczowe: dokumentacja medyczna, prawa pacjenta, Jakie dane w karcie informacyjnej wystarczą pacjentowi, karta pacjenta,

*****

Co zawiera dokumentacja medyczna?

Poprzednio zastanawiałam się nad tym w jakiej formie powinna być prowadzona dokumentacja medyczna. W dzisiejszym wpisie poruszę temat tego co zawiera dokumentacja medyczna w Twoim gabinecie.

Na początku wyjaśnię kilka kluczowych pojęć dotyczących dokumentacji [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: