Katarzyna Zalewska

radca prawny

Jestem radcą prawnym i prowadzę kancelarię w Białymstoku. Na co dzień zajmuję się pomocą prawną gabinetom lekarskim, nie tylko w Białymstoku, ale również w całej Polsce. Pomagam gabinetom lekarskim w taki sposób, aby mogły skupić się wyłącznie na leczeniu pacjentów.
[Więcej >>>]

Otwórz swój gabinet

Dokumentacja medyczna w gabinecie lekarskim

Katarzyna Zalewska06 lutego 2021Komentarze (0)

Dokumentacja medyczna w gabinecie lekarskim często kojarzy się z kopertami wypełnionymi wieloma kartkami zapisanymi drobnym maczkiem.

Czy tak powinno wyglądać jej prowadzenie?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Przepisy prawa pozwalają na prowadzenie dokumentacji:

  • w formie papierowej,
  • w formie elektronicznej.

Przy czym warto dodać tu dwie uwagi. Po pierwsze forma papierowa jest zastrzeżona dla przypadków wymienionych w rozporządzeniu bądź warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej. Po drugie, jeżeli zdecydujemy się wybrać formę elektroniczną to nie możemy równocześnie prowadzić jej w formie papierowej.

Z formą prowadzenia dokumentacji wiążą się warunki jakie powinna ona spełniać. Dlatego warto dowiedzieć się jakie wymogi związane są z każdą z form.

Dokumentacja prowadzona w formie papierowej musi być uszeregowana chronologicznie. Pierwsza strona takiej dokumentacji musi zawierać oznaczenie pacjenta, a każda następna przynajmniej imię (imiona) i nazwisko pacjenta.

Gdy lekarz nie jest w stanie ustalić tożsamości pacjenta, należy wpisać N.N. Dokumentacja zawiera dane udostępnione przez pacjenta, które nie mogą być z niej usunięte. Warto podkreślić, że po otrzymaniu od pacjenta dokumentów, należy je powielić, a następnie zwrócić pacjentowi.

Jak przedstawia się kwestia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej?

Prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej stawia spore wymagania przed system informatycznym. Przede wszystkim taki system musi spełniać wymóg integralności treści oraz zapewniać stały dostęp osobom uprawnionym.

Warto, aby podmioty nieuprawnione nie były w stanie dotrzeć do zawartej w nim treści. Ponadto, taki system powinien umożliwiać identyfikacje osób, które dokonują zmian (co w procesie leczenia jest niezwykle istotne). Także wydruk dokumentów z systemu nie powinien sprawiać problemu.

Właśnie z opisanych powodów wiedza na temat tego w jakiej formie dokumentacja medyczna w gabinecie lekarskim powinna być prowadzona jest tak ważna.

W jaki sposób prowadzą Państwo dokumentację medyczną w swoich gabinetach lekarskich? Zapraszam do komentowania 🙂

*****

Czytaj także https://prawowgabinecielekarskim.pl/rodo-w-gabinecie-lekarskim/

 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Zalewska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: