Wiem, że sam tytuł (czy można prowadzić gabinet lekarski nie będąc lekarzem) jest wsadzeniem kija w sam środek mrowiska i wywołuje wiele kontrowersji. To tak, gdyby ktoś zadał mi pytanie czy osoba nie będąca prawnikiem może prowadzić kancelarię prawną.
Cóż, nie możemy się obrażać na rzeczywistość, ale spróbować kształtować ją z korzyścią dla nas.
Czy można prowadzić gabinet lekarski nie będąc lekarzem?
Tak, można prowadzić gabinet lekarski – no może nie dokładnie gabinet, ale po kolei. Na początek kilka pojęć, które pomogą nam uporządkować sytuację.
Podmiot wykonujący działalność leczniczą – podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 oraz lekarz, pielęgniarka lub fizjoterapeuta wykonujący zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa, o której mowa w art. 5.
Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Świadczenie te mogą być udzielane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Działalność lecznicza jest działalnością regulowaną.
Podmiot leczniczy – przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Z przytoczonych pojęć można wyciągnąć wniosek, że można prowadzić podmiot leczniczy (a w jego strukturze gabinety lekarskie) nie mając wykształcenia medycznego.
Czy lekarze w takim podmiocie są zbędni?
Oczywiście, że nie. Należy wyraźnie odróżnić od siebie dwie kwestie: możliwość prowadzenia podmiotu leczniczego od faktycznego udzielania świadczeń zdrowotnych.
Podmiot leczniczy musi spełnić określone warunki, aby zacząć działać. Są one następujące:
- posiadanie pomieszczeń lub urządzeń, odpowiadających danym wymaganiom;
- używanie i utrzymywanie wyrobów medycznych, wyposażenia wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami ustawy z 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych;
- zapewnienie udzielania świadczeń zdrowotnych wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne określone w odrębnych przepisach;
- zawarcie w zakresie określonym ustawą umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
W tym kontekście nasuwa się także pytanie, czy jako lekarz nie możesz tworzyć podmiotu leczniczego?
Możesz, znam takie przypadki, w których działalność z początkowego gabinetu lekarskiego rozrosła się do takich rozmiarów, w których forma np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością okazała się odpowiednia.
Dlatego we wcześniejszym wpisie przedstawiałam formy prowadzenia gabinetu lekarskiego, aby pokazać paletę możliwych rozwiązań.
W jakiej formie może działać podmiot leczniczy?
Odpowiedź na to pytanie jest dość jasna, gdyż nie przewidziano ograniczeń formy działania podmiotu leczniczego. Dlatego można ją dopasować do indywidualnej sytuacji.
Ale chciałabym zwrócić Twoją uwagę na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, o której możesz się więcej dowiedzieć z mojej rozmowy z Panią Mecenas Anetą Kułakowską – Prowadzenie podmiotu leczniczego w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Znajdziesz w nim m.in. odpowiedź na pytanie czy można prowadzić gabinetu lekarski nie będąc lekarzem?
Potrzebujesz indywidualnej pomocy w Twojej sprawie? Napisz do mnie k.zalewska@radcazalewska.pl
*****
Gabinet lekarski – jak wybrać lokal?
Gabinet lekarski – miejsce ważne zarówno dla lekarza oraz pacjenta. Znalezienie lokalu jest jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, aby założyć gabinet lekarski.
Z tą kwestią wiąże się pytanie czy każdy lokal nadaje się na gabinet lekarski. Dlatego dziś przyjrzę się wymaganiom, jakie musi spełniać lokal by prowadzić w nim gabinet lekarski.
Warto skupić się na wymogach opisanych w… [Czytaj dalej…]
{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, niezwykle interesujący artykuł! Akurat ja jestem osobą, która myśli o założeniu placówki medycznej, ale jestem na samym początku tej drogi. Jeszcze wiele przede mną…Ale przynajmiej wiem, do kogo mogę się zwrócić o pomoc. 🙂
Dziękuję!
Dorota
Dzień dobry Pani Doroto! Miło mi to przeczytać:) Zapraszam do śledzenia artykułów na blogu, które tłumaczą krok po kroku, jakie kroki trzeba podjąć, aby założyć gabinet lekarski i nie tylko! Powodzenia w realizacji planów:)
Pani Katarzyno, czy można też gabinet prowadzić na działaności gospodarczej? Oczywiście jeśli nie jestem lekarzem…
Domink
Dzień dobry. Nie będąc lekarzem można stworzyć podmiot leczniczy, który musi spełniać warunki opisane w artykule oraz zatrudnić lekarzy z poszczególnych specjalności, którzy będą udzielać świadczeń zdrowotnych. Gabinet lekarski to sformułowanie niejako zarezerwowane dla praktyk poszczególnych lekarzy, natomiast w przypadku osób, które nie są lekarzami, a chciałyby prowadzić działalność leczniczą właściwe jest pojęcie podmiotu leczniczego.
Podmiotów leczniczych, których właścicielami są osoby bez wykształcenia medycznego (a więc pomijając również prowadzone przez pielęgniarki, fizjoterapeutów, ratowników medycznych…) jest całkiem sporo.
Tylko ostatnio obserwuję zwiększoną migrację z CEIDG do KRS, a w ramach KRS ze spółek osobowych w spółki z o.o.
Owszem. Część osób obserwując rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne oraz możliwość świadczenia teleporad uważa, że jest to rozsądny sposób na prowadzenie działalności gospodarczej (widać do po powstałych internetowych serwisach medycznych). Co do zakładania podmiotu leczniczego jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tak jak wspominałyśmy w rozmowie z Panią Mecenas Anetą Kułakowską, jest ona z wielu względów korzystnym rozwiązaniem.
Dziękuję za rozmowę z Panią Mecenas Anetą Kułakowską. Dzięki niej dowiedziałem się o istnieniu Pani bloga. Gdy tylko zakończę końcoworoczne odwiedziny w gabinetach lekarskich, zabieram się za lekturę wcześniejszych wpisów. 🙂
Dziękuję:) Zapraszam do śledzenia bloga!